← zpět na přehled

Libor Šnajdr Osobností Královéhradeckého kraje

Libor Šnajdr Osobností Královéhradeckého kraje
pořádáme

Zakladatel a ředitel Sportovního klubu, Libor Šnajdr (72), obdržel v polovině dubna ocenění Osobnost Královéhradeckého kraje. Mezi dvacítku oceněných ho vybrala Rada kraje za celoživotní práci především v oblasti sportu.

publikoval David Šnajdr

L.Šnajdr se sportu věnuje bezmála 60 let. Nejprve v mládí jako atlet – běžec, později jako trenér a záhy také rozhodčí, pořadatel a funkcionář. Zkraje 70.let minulého století obnovil tradici silničního běhu Cena Metuje (v říjnu se poběží 63.ročník), v roce 1974 založil tradici Velké ceny Nového Města nad Metují, dnes špičkového mezinárodního mítinku s přezdívkou „Zlatá tretra Východních Čech“ (13.7. proběhne 46.ročník); 1993 v Novém Městě nad Metují spoluzakládal Český paralympijský výbor; v roce 2005 Českou asociaci tělesně handicapovaných sportovců. V roce 1991 založil a dodnes řídí Sportovní klub Nové Město nad Metují. Klub spravuje na 550 členů a vlastní a obhospodařuje rozsáhlý sportovní areál s vybavením pro paralympijské sporty, atletiku, lukostřelbu, fotbal, tenis, volejbal, či rekreační sporty.

V 80.letech Libor Šnajdr řídil krajské atletické Tréninkové centrum mládeže; je laureátem Ceny Fair Play Československého olympijského výboru (1982). Dlouhé roky předsedal Krajskému atletickému svazu a byl členem Výboru Českého atletického svazu. Od roku 1988 pořádá se svým týmem SK vedle atletiky také paralympijské sporty, zejména paraatletiku a paralukostřelbu s dlouhou řadou členů SK s medailemi z paralympiád, MS nebo ME, dodnes držitelů světových rekordů; od roku 1988 dodnes soutěže paraatletů, od roku 1997 také paralukostřelců; zejména Světové žebříčkové turnaje, ME a paralympijské kvalifikace v lukostřelbě píší již déle než čtvrtstoletí historii domácí a světové paralukostřelby.  

L.Šnajdr mj. vedl nebo se podílel na vedení československých a českých paralympijských týmů na paralympijské hry v Barceloně (1992), Atlantě (1996), Sydney (2000), Aténách (2004) a v Pekingu (2008).  Historickým úspěchem bylo 11.místo ČR a zisk 43 medailí na paralympiádě v Sydney.

Vedle sportovních soutěží L.Šnajdr pořádal plesy a slavnostní večery, ale soukromě také výstavy obrazů, jejichž je vášnivým sběratelem. Po Listopadu 1989 se angažuje v komunální politice.

Fotogalerie