V Novém Městě nejlépe mířili Rusové, z Čechů nejúspěšnější Drahonínský

2018

V sobotu 8. července 2018 skončil v Novém Městě nad Metují Světový žebříčkový turnaj a Evropský pohár v paralympijské lukostřelbě. Zúčastnilo se ho 177 lukostřelců z 31 zemí z celého světa. Nejúspěšnější výpravou Světového poháru se se sedmi medailemi, z toho třemi zlatými, stalo Rusko. Druzí Britové získali 5 medailí (2-1-2) a třetí Korea (2-1-0). Češi získali zásluhou Davida Drahonínského jednu zlatou medaili a v hodnocení států se dělili o 5.-7.místo. Aspoň jednu medaili získalo 15 států.

Zatímco Světový turnaj se v Novém Městě konal už po 22., Evropský pohár si letos odbývá teprve svůj druhý rok. EP je projektem Evropské lukostřelby zatím o dvou kolech, v červnu v italské Olbii a v červenci  v Novém Městě. A v Novém Městě se současně vyhlašovaly celkové výsledky.

Také v EP byli nejúspěšnější Rusové s osmi medailemi (3-5-0) a druzí Britové 6 (3-1-2). Třetí Poláci (1-1-0), čtvrtí Slováci (1-0-1) a pátí Češi opět zásluhou zlaté medaile Davida Drahonínského v kategorii mužů W1.

Drahonínský je tak historicky nejúspěšnějším českým  lukostřelcem na světových turnajích pořádaných Sportovním klubem v Novém Městě nad Metují. S pořadateli se shodnul, že za svou 15 letou kariéru chyběl na stupních vítězů jen jednou.

Nicméně nejvěrnějším a možná úplně nejúspěšnějším účastníkem „novoměstských“ lukostřeleckých akcí je John Cavanagh z Velké Británie, který za dobu 22 let v Novém Městě nad Metují chyběl podle všeho jen jednou a který ještě ve svých 62 letech dokázal znovu stanout na stupních vítězů v mix týmech s Viktorií Rumary.

Naopak úplně první medaili ze Světové paralympijské lukostřelby si z Nového Města odvezlo Rumunsko zásluhou stříbrného družstva mužů v kladkových lucích.

Kromě početné a kvalitní účasti i hladkého průběhu turnaje si technický delegát Dominik Ohlmann z Francie pochvaloval také počet nových uchazečů o lukostřelbu handicapovaných, kteří prošli jak v Olbii, tak především v Novém Městě funkční klasifikací. Dohromady se jen na těchto dvou turnajích jedná o 55 nově zatříděných lukostřelců. Celosvětově patří lukostřelba k nejoblíbenějším a nejrychleji se rozvíjejícím paralympijským sportům.