← zpět na přehled

V Pyramidě byli vyhlášeni Nejlepší atleti a atletky Královéhradeckého kraje 2022 a 2023

V Pyramidě byli vyhlášeni Nejlepší atleti a atletky Královéhradeckého kraje 2022 a 2023
pořádáme

Slavnostní večer se konal v pátek 12. ledna 2024 v restauračním zařízení Pyramida a z pověření Krajského atletického svazu jej uspořádal Sportovní klub Nové Město nad Metují.

publikoval David Šnajdr

Nové Město nad Metují hostilo slavnostní vyhlášení Nejlepšího atleta a atletky Královéhradeckého kraje

Pozváno bylo 37 medailistů z MČR ve všech kategoriích od žactva po dospělé v individuálních závodech a ve štafetách, kteří získali celkem 56 (15-20-21) republikových medailí. Mnozí z medailistů také úspěšně reprezentovali ČR na mezistátních utkáních, Evropském festivalu mládeže a na MEJ. Vyhlášeno bylo také družstvo dorostenců TJ Sokol Hradec Králové, které v loňském roce zvítězilo v MČR družstev.

Hodnocení se týkalo sezón 2022 a 2023.   

Nejúspěšnějším atletem co do počtu medailí se stal hradecký sprinter Adam Pecina se čtyřmi tituly Mistra ČR a jednou bronzovou medailí. Po dvou zlatých a jedné bronzové pak získali další sprinteři z Hradce Králové Martin Koreček a Štěpán Balcar. Nejúspěšnější vytrvalkyní se stala chodkyně Štěpánka Kučerová Pohlová, která si pro své republikové medaile (1-1-2) musela dojít na tratích 3000m, 20km a dvakrát 35km. Také Štěpánka je ze Sokola Hradec Králové.

Ze sedmatřiceti medailistů bylo 30 v mládežnických kategoriích a sedm v kategorii dospělých. Nejlepších reprezentačních úspěchů dosáhli Štěpán Štefko, který postoupil do semifinále MEJ na 110m přek. a zvítězil nad „krátkými ploty“ na Mezistátním utkání v Banské Bystrici. Zdatně mu sekundoval diskař David Jarolímek, který dokázal zvítězit hned na dvou Mezistátních utkáních ve slovinské Ptuji a v Plzni. Druhé místo vybojoval na Evropském olympijském festivalu mládeže rovněž ve Slovinsku v Mariboru. Nad to dokázal David loni překonat výkonem 61,86m dorostenecký rekord ČR. Oba reprezentanti jsou členy TJ Sokol Hradec Králové.

Celému ceremoniálu vůbec dominoval TJ Sokol Hradec Králové, který ziskem 27 medailí (10–7–10) nastřádal téměř tolik cenných kovů, kolik zbývajících sedm oddílů: SK Vrchlabí SMOLA KONSTRUKCE 6 (2-2-2), TJ Lokomotiva Trutnov  6 (1-4-1), TJ Maratonstav Úpice 7 (1-3-3), SK Nové Město nad Metují 5 (1-1-3), TJ Jilemnice 2 (1-1-0), Dětské centrum Ostroměř 3 (0-1-2) a TJ Sokol Jaroměř (0-1-0).

Z novoměstských členů byli oceněni: dálkař Adam Velechovský (1-0-1), mílař Martin Faltus (0-1-0), chodec Robert Hurdálek (0-0-2) a za "našeho" považujeme i dálkařského žákovského mistra ČR Lukáše Hnika (1-0-0), který ovšem loňský titul v hale získal ještě coby člen TJ Jilemnice. 

V úvodu večera zazněla krátká rekapitulace posledních dvou let na poli královéhradecké krajské atletiky; vedle již zmíněné medailové statistiky také postup a konečné 6.místo družstva mužů Sokola HK v extralize; návrat mužů SK Nové Město nad Metují do I.ligy a vítězství novoměstských žen ve II.lize. V neposlední řadě návrat po covidové pauze k mezinárodnímu mítinku Velká cena Nového Města nad Metují (13.7. 2024) a k pořadatelství dvou ligových závodů: 28.4. chůze pro extraligu a všechny skupiny I. i II.ligy, stejně jako 8.6. utkání I.ligy mužů a žen, vše v Novém Městě nad Metují. Domácí stadion letos v květnu čeká kompletní výměna umělého povrchu dráhy a sektorů.

Moderátor se pokusil také o zasazení „královny sportu“ do rozjitřeného geopolitického a společenského kontextu na pozadí války na Ukrajině a na pozadí energetické a hospodářské krize, které nesporně vedou k blbé náladě ve společnosti a které se zřejmě podepsaly i na vraždění na FF UK v Praze na konci loňského roku.

Aktéři večera se vesměs shodli, že atletika vedle usilování o tituly, rekordy a nominace má jedinečnou příležitost také spolkovou, společenskou a v jistém smyslu i terapeutickou a prožitkovou v kruhu kamarádů.

Ceny vyhlášeným přišli předat mj. Milan Slavík, starosta Nového Města nad Metují, Rudolf Cogan, náměstek Hejtmana KHK, Libor Šnajdr, ředitel SK a předseda krajského sdružení ČUS, místopředsedkyně KS ČUS Hana Kopecká a Lucie Balášová. Za Krajský atletický svaz jeho manažer Adam Ovčarik a další činovníci.

Hrou na housle a violoncello ceremoniál doprovodilo dueto „Love & Joy“ v obsazení Věra Vlčková (housle) a Martina Ševcová (violoncello).

Pořadatele mile překvapil zájem vyhlášených většinou mládežníků, jejich trenérů, ale i rodičů a rodinných příslušníků, neboť se večera zúčastnilo na 90 osob a omluvenek bylo pomálu.

Poděkování patří také SPŠ a SOŠ v Novém Městě nad Metují za prostory Pyramidy a přípravu závěrečného rautu.

David Šnajdr