← zpět na přehled

Veleúspěšný Gigant pro Adama Velechovského a Martina Janoucha

Tři medaile a samé osobní rekordy na atletickém halovém MČR dorostu a juniorů

Veleúspěšný wknd Adama Velechovského a Martina Janoucha

v podobě dvou stříbrných a jedné bronzové medaile na halovém MČR dorostu a juniorů 24.-25.2. v Ostravě.

V sobotu se nejprve vrhnul Adam do své (zatím) nejoblíbenější dálky a do souboje s letos nejúspěšnějším dorosteneckým „univerzálem“ Michalem Radou. Adam výkonem 704 cm ze 4.pokusu vybojoval stříbrnou medaili a zaostal pouhé 3 cm za OR. Minimálně ve dvou pokusech Adam dolétl ještě dále, bohužel s drobným přešlapem. Ani to by ale asi nestačilo na suverénního M.Radu, který závod vyhrál v rekordu mistrovství 740 cm. Nicméně, radost sobě i nám v závodě udělal také Lukáš Hnik výrazným zlepšením na 674 cm, což stačilo na 5.místo. Lukáš se na „místo činu“ do Ostravar arény vrátil opět po roce, kdy na stejném sektoru tehdy překvapil žákovským titulem mistra ČR (611 cm), nicméně slibně rozběhlou sezónu hned zjara zbrzdilo nepříjemné zranění. O to radostnější to byl návrat a zlepšení na vynikajících 674 cm!

Ale pojďme zpátky k VeleAdamovi: nedlouho po dálce zaklekl do bloků rozběhu na 400m, který „zlehka“ vyhrál ve výrazném OR 49,42, řekněme mírně zaskočil některé z favoritů a napověděl, že by se druhý den ve finále mohly dít věci…!

Načež přišlo nedělní finále a v něm se skutečně děly věci: kluci vyběhli jako „střelení“, do čela hned od startu favorizovaný Marek Váňa a dva kroky za ním Adam; čelo závodu se tak obešlo bez kolizí a rychlý plynulý průběh (Adam na mezičase takřka vyrovnaný osobák na 200m/ 23,3!) vynesl v cíli vítěznému Váňovi nový český rekord 47,82. A VeleAdamovi parádní „Vosobák“ 48,56 sec!

Aktuální Adamovo osobáky: 707 cm resp. 48,56 sec. představují podle tzv. Maďarských tabulek IAAF 937 resp. 946 bodů "iaaf-scoring-tables-of-athletics-outdoor_2017 (4).pdf" a když se podíváme na limity ČAS pro letošní ME U18, tak v dálce je to 730 cm a na čtvrtce 48,50. Z Adama se nám tak stává „létající čtvrtkař“, nebo, chcete-li „fcelku vytrvalý dálkař“.

A aby těch pozitivních emocí nebylo málo, tak nám přes finále čtvrtkařů skákal Martin výšku; a skákal a skákal, až na 3.pokus přeskočil v novém osobním rekordu 195 cm a získal svou premiérovou (bronzovou) mistrovskou medaili!

A, samozřejmě, nesmíme zapomenout na Šáďu, která se ze sobotního rozběhu juniorek na 800m probojovala do nedělního finále a v něm ve vylepšeném osobáčku 2:15,28 min. obsadila cenné 7.místo. Také Šáďa, která jako jediná zástupkyně SK startovala o týden dříve v Ostravě na MČR dospělých, zaslouží pochvalu, přestože se její výkon zdá být „ve stínu“ medailí Adama s Martinem.

Načež do Ostravy až z dalekých Krakonoš a Nowácze dorazilo auto našlapané štafetami 4x200m dorostenců, dorostenek a juniorek. Štafety přijely okusit atmosféru mistrovského Gigantu a sbírat cenné zkušenosti pro starty budoucí jak individuální, tak i štafetové. Kluci ve složení: Adam – David – Lukáš – Martin, dorky: Kája – Efka – Lucka a Elza a junky: Amálka – Šáďa – Anka a Káťa makali co to šlo. Bohužel se žádná ze štafet nevyhnula kolizím na trati, a tak pro další zlepšení bude potřeba se i štafetám v tréninku více věnovat.

Závěrem, nevzpomínám si, kdy měl klub naposledy 13 „děcek“ na halovém Gigantu, se dvěma stříbrnými, jedním bronzem, jedním pátým a jedním sedmým místem a třemi štafetami na startu i v cíli! Jménem svým i SK gratuluji k výsledkům, děkuji za příkladnou reprezentaci klubu a těším se na další spolupráci!

Kompletní výsledky na www.atletika.cz

Váš eŠ