Evropský pohár „Run Archery 2022“ v Novém Městě nad Metují

Dvě zlata, jeden bronz a celkové stříbro pro Kláru Stýblovou, zlato ve štafetě také pro domácí atletku Annu Šolcovou.

Do nabitého dvoudenního programu 8.-9.října 2022 se musely vejít čtyři disciplíny, které vyžadovaly vedle střelby na 18m také běh. V sobotu sprint jednotlivců na 3x400m se střelbou ve stoje a v kleče. A to jak kvalifikaci a semifinále, tak i finále. Odpoledne pak štafety smíšených dvojic na 2 x 400m (žena se střelbou ve stoje a muž v kleče).

V neděli dopoledne distanční závod na 4 x 1km se střelbou ve stoje, v kleče a ve stoje. Na závěr programu tříčlenné štafety mužů i žen na 3 x 400m, opět s trojí střelbou z reflexních luků na 18m vzdálené sklopné terče.

Sprinty na 400m se běžely na atletické tartanové dráze; pro 4km závod pořadatelé připravili 1km typicky „cross country“ okruh po obvodu novoměstského areálu.

Evropský pohár v lukostřeleckém biatlonu, jak se „RunArchery“ překládá v ČR, se v Novém Městě nad Metují konal již potřetí (2019, 2021 a 2022) a tentokrát s pestřejší a kvalitnější účastí 47 závodníků a závodnic ze 7 zemí (Anglie, Estonska, Polska, Německa, Izraele, Francie a ČR). Většina reprezentantů byla vytížena v závodech jednotlivců i družstev, takže není divu, že toho měli při nedělním vyhlašování vítězů všichni „jak Honza buchet“. Opakovaný běh za hranicí anaerobního prahu, s maximální tepovou a dechovou frekvencí výrazně znesnadňují rychlost a přesnost střelby. Což dělá tuto relativně mladou disciplínu náročnou, dynamickou a atraktivní. Když se přidají trestná kola na 60 resp. 150m, jde víkendová kilometráž v závodním tempu hodně přes desítku!

K nejvýraznějším postavám letošního EP patřili Olivier JOUBERT z Francie, Oran MOR z Izraele, v ženách pak domácí Klára STÝBLOVÁ a Sandra SZULC z Německa.

Pořadatele z novoměstského Sportovního klubu může dvojnásob těšit zlato tříčlenné štafety žen, ke kterému přispěla teprve 15 letá členka atletického oddílu Anička Šolcová; benjamínek v českém reprezentačním výběru.

V celkovém bodovém hodnocení národů zvítězilo Německo před Francií a Českou republikou.

Současně s EP se v Novém Městě konal také třídenní seminář o pravidlech, tréninku a pořadatelství Run Archery. Seminář pořádala World Archery Europe s účastí pěti zaměstnanců národních lukostřeleckých federací ve Francii, Velké Británii, Rakousku, Švédsku a Kypru. Výstupy ze semináře jsou dalším příslibem pokračování rozvoje Run Archery v rámci celé Evropy.

Kompletní výsledky a fotogalerie na: https://www.archeryeurope.org/event/run-archery-european-cup-2022/