Finále EP v paralukostřelbě ovládli Italové

Na renesančním náměstí v Novém Městě nad Metují se 9.-10.září uskutečnilo finále EP v paralukostřelbě

Druhý zářiový víkend se stalo Nové Město nad Metují opět hlavním evropským městem paralukostřelby. Na tamní historické Husovo náměstí zavítalo 26 semifinalistů z osmi zemí na závěrečnou fázi Evropského poháru. Ve dvou soutěžních dnech se uskutečnila semifinále ve třech kategoriích mužů a žen, kladkové luky, reflexní luky a kategorie W1 - kvadruplegici, a ve třech kategoriích smíšených dvojic. Pořadatelé ze Sportovního klubu ve spolupráci s vedením města na pátek 8.9. až neděli 10.9. přestavěli renesanční náměstí na tréninkovou a závodní střelnici pro soutěže lukostřelců na 50m a 70m. Lukostřelbu se tak podařilo dostat k divákům; nejen k těm, kteří lukostřelbu pravidelně sledují, ale především k turistům a náhodným kolemjdoucím. Organizace si sice vyžádala odklon dopravy při průjezdu náměstím i omezení parkování; nezbytná bezpečnostní opatření však nemohla zastínit velkolepý dojem účastníků z nádherného prostředí a zajímavý zážitek stovek přihlížejících, kteří by jinak na střelnici na stadionu nepřišli.

Právě schopnost Novoměstských pravidelně pořádat světové lukostřelecké podniky na stadionu gen. Klapálka, jakož už podruhé i na Husově náměstí (2016 a 2023), dělá ze Sportovního klubu už čtvrtstoletí splehlivého pořadatele vrcholných mezinárodních turnajů. Reputace doprovázená fotografiemi a on-line streamingem pak pomáhají ke zviditelnění našeho města daleko za hranicemi České republiky.

V turnaji si tentokrát zcela suverénně vedli Italové, pročež hrála na stupních vítězů hned 7x italská hymna (7-1-1), druzí Britové získali 6 medailí (1-2-3), třetí Francouzi 4 (1-1-2). Česká výprava ve složení Karel Davídek - W1, Leoš Bartoš - kladkový luk, Václav Košťál - reflexní luk a Šárka Pultar-Musilová - W1 obsadila ziskem dvou stříbrných a jedné bronzové medaile celkově 4.místo.

Podrobné statistiky, výsledky, včetně fotogalerie a streamingu na www.ianseo.net.