Nové Město nad Metují hostilo Světový pohár a paralympijskou kvalifikaci pro Tokio

2021

Tradičně se v úvodu prázdnin zviditelňuje Nové Město nad Metují coby pořadatel vrcholných turnajů v paralympijské lukostřelbě. Letos se ve dnech 3.-11.července sjelo do místního Sportovního klubu na 440 lukostřelců a činovníků z bezmála 50 zemí celého světa. Dalších 80 osob se o účastníky staralo v roli pořadatelů, řidičů, technické čety, nebo zdravotníků. Celý tento „mega“ projekt se konal jaksi v utajení, bez propagace a diváků.

Protože se ve světě řada turnajů loni i letos rušila, připadly do Nového Města hned dvě paralympijské kvalifikace: evropská a závěrečná světová o celkem 22 lukostřeleckých míst do Tokia. A nás může těšit, že si čtyři místa vybojovali také čeští reprezentanti: David Drahonínský, Šárka Musilová a Tereza Brandltová v kategorii kladkových luků resp. W1 – kladkových luků a Václav Košťál s reflexním lukem.

Na turnaji startovali také členové pořádajícího Sportovního klubu Lenka Kuncová, Martin Chaloupský a Tomaš Vrzal, kteří se ale tentokrát ve světové konkurenci neprosadili.

V hodnocení národů si nejlépe vedli Britové se ziskem 10 medailí (5-2-3), následovaní Italy (3-2-1) a Rusy (3-1-7). Česká reprezentace obsadila 11.místo (0-3-2).

V podmínkách světové pandemie, protipandemických opatření a po roce a půl trvajícím „lockdownu“ s omezením zejména v sektoru ubytování a stravování si pořadatelé sáhli na „dno“ svých sil.

„Nad vodou nás držel nebývalý zájem o turnaj ze všech koutů světa, podpora střešní světové, evropské, ale i domácí lukostřelecké federace a musím poděkovat za naprosto hladkou a rychlou součinnost i s Národní sportovní agenturou, Ministerstvem zdravotnictví ČR, jakož i s Ministerstvem zahraničních věcí ČR zejména při vyřizování výjimky ze zákazu pořádání hromadných akcí a poté při agendě kolem povolení ke vstupu účastníků na území republiky“, vysvětluje ředitel SK a předseda organizačního výboru Libor Šnajdr.

Podle jeho slov mnohé tradiční hotely, nebo penziony s bezbariérovými lůžky buď skončily, nebo se pustily do rekonstrukcí, které nestihly dokončit, nebo účastníky ubytovaly, ale bez stravování. „Účastníky jsme vozili mikrobusy a autobusy neustále mezi letištěm v Praze, sportovištěm v Novém Městě a 15 hotely resp. penziony od Rychnova nad Kněžnou, přes Hradec Králové až po Kudowu Zdroj v Polsku. Naši řidiči najezdili za oněch 10 hektických dnů více než 41.000 km. Symbolicky by tak objeli zeměkouli kolem rovníku. Hodně vypovídající je také fakt, že kvůli testování, karanténám a aklimatizaci jsme museli zaopatřit účastníky z Kanady a Mexika už od 26.června až po poslední odlety výprav z Mongolska a Thajska 23.července“, dodává L.Šnajdr.

Pořadatelé z SK Nové Město nad Metují Měsíc si měsíc po akci už ale oddechli, nabrali síly a uchází se opět o Světový pohár a případně ME na začátku července 2022. A opět možná s finále jednotlivců a družstev na renesančním Husově náměstí, jako v roce 2016. To ale ještě bude předmětem jednání především s vedením města.

Kompletní výsledky a statistiky ze Světového poháru a kvalifikačního paralympijského turnaje jsou ke shlédnutí na www.worldarchery.sport/event. Bohatá fotodokumentace pak na FB „lukostřelba Nové Město nad Metují“. Odložené Paralympijské hry 2020 zahajují v Tokiu 24.srpna 2021. Všechny čtyři naše paralympijské reprezentanty bude možno vidět v akci při MČR v para-lukostřelbě 11.-12.9. 2021 opět v Novém Městě nad Metují.