Michal Stefanu letos nejlepším československým tenistou na vozíku!

Michal Stefanu letos nejlepším československým tenistou na vozíku!

Ne všechny sportovní aktivity se v posledních týdnech zastavily. I v oblasti paralympijských sportů se našli odvážní a schopní pořadatelé a možná ještě odvážnější sportovci.

Dvěma takovými akcemi byly v úvodu listopadu mezinárodní tenisové turnaje vozíčkářů. První v Přerově 28.10.-1.11. a druhý hned vzápětí 2.-7.11. v Praze. Oba turnaje pod patronací Českého svazu tenisu na vozíku dostaly výjimku ministerstva zdravotnictví a hlavní hygieničky ČR, podobně jako např. říjnový tenisový turnaj žen okruhu WTA v Ostravě.

Obou turnajů v Přerově a v Praze se spolu s dalšími zhruba 40 účastníky ze sedmi zemí zúčastnili také „odvážlivci“ SK Nové Město nad Metují Michal Stefanu, Tomáš Kvoch, Jan Hašek a Martin Markalous. Nejlépe si vedl Michal, který má na svém kontě již mnoho mezinárodních zkušeností a řadu úspěchů. Jak v Přerově, tak i v Praze se v „singlu“ probojoval do čtvrtfinále a v „deblu“ do semifinále. Neztratili se rozhodně ani Tomáš, Honza, nebo Martin, které ovšem v souvislosti s aktivitami v dresu SK známe spíše z curlingu.

Michal nám popsal specifika takového turnaje v době koronavirové: „Museli jsme všichni přijet už o den dříve na povinné covidové testy. Po odběru jsme každý čekal na výsledky na hotelovém pokoji; v Přerově to byly asi 4 hod., v Praze jsme čekali asi 15 hod.! Na obou turnajích se našel vždy jeden pozitivní hráč a ten musel obratem domů.

Měli jsme každý svůj pokoj, při jídle vlastní stůl a všude, kromě zápasu, byl pohyb výhradně v roušce“.

Do společného československého žebříčku se letos počítalo osm turnajů, sedm pořádaných v ČR a jeden na Slovensku. Michal objel všechny a suverénně ovládl jak dvouhru, tak i čtyřhru. Ve čtyřhře letos třikrát s Tomášem Sváškem a nově se slovenským reprezentantem Jožo Felixem, s nímž si Michal pochvaluje zlepšení hry a porážky i jindy silnějších soupeřů. Dále pak M.Markalous celkově 5. v „singlu“ a 9.v „deblu“, Kvoch (11./ 7.) a Hašek (12./ 12.).

„Zaplať pánbů za tyhle mezinárodní turnaje tady v Čechách, které se počítají i do světového žebříčku!“ vysekává Michal poklonu pořadatelům. V Československu mi to umožnilo letos vyhrát v obou žebříčcích a ve světovém „rankingu“, který se kvůli pandemii po loňském roce nemazal, jsem si upevnil 85.pozici v „singlu“ a 90.v „deblu“.

8.-9.prosince čeká tenisty na vozíku ještě jeden mezinárodní turnaj v Karviné.